گنجینه نشریات کتابخانه مجلس

معرفی مجله ها و روزنامه های موجود در کتابخانه مجلس

چهل سال تاریخ معاصر قم به روایت استوار

کتابخانه مجلس در ادامه نهضت علمی دیجیتال کردن منابع خود و به بهانه قرار گرفتن در آستانه نمایشگاه مطبوعات تهران اقدام به ارائه لوح فشرده روزنامه استوار قم نموده است.

به منظور آگاهی از جزئیات این طرح  و آشنایی با تاریخچه شکل گیری و انتشار این روزنامه به گفتگویی دوستانه با مجری آن سید علیرضا طیرانی پرداخته ایم که در ادامه به بیان مشروح آن می پردازیم.

روزنامة استوار را می توان باثبات‌ترین روزنامة قمی در دوران معاصر دانست. حتی روزنامه‌هایی که پس از انقلاب در قم منتشر شده‌اند، از لحاظ استمرار هنوز نتوانسته‌اند به جایگاه آن دست یابند. شاید بتوان صاحب امتیاز آن ،ابوالفضل طهماسبی، را اولین روزنامه‌نگار قمی به حساب آورد. هرچند قبل از استوار دو هفته‌نامه و یک مجله در قم منتشر شده، اما به فاصله اندکی انتشار آن­ها متوقف شده است. انتشار روزنامه و استمرار آن در دورانی که به گفتة مدیر آن «نسبت به روزنامه بدبین بودند» کار آسانی نبود. چرا که شروع کار استوار در دوران رضا خان بود و طهماسبی باید در این سال‌ها رعایت جوانب زیادی را می‌کرد. از طرف دیگر طهماسبی می خواست در شهری  روزنامه‌نگاری کند که علاوه بر زیارتی و مذهبی بودن آن، آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری حوزة قم را به تازگی تأسیس کرده بود بنابراین کار طهماسبی در قم مشکل بود و ناگزیر منشی بینابینی را پیش گرفت.

اولین شماره روزنامه استوار در تاریخ 24 تیر 1314 منتشر شد و تا سال 1354 به مدت چهار دهه به عمر خود ادامه داد و چهرۀ مطبوعاتی قم در قبل از انقلاب را تشکیل داد. شاید بتوان گفت مطبوعات قم با استوار شناخته می‌شود. شهر زیارتی قم هنگام تولد استوار در حال تجربۀ دو هویت جدید بود، یکی، اقدامات آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری در مستحکم کردن پایه‌های حوزۀ علمیه قم و دیگری تلاش‌های دین‌ستیزانه رضاخان‌ به همراه اقدامات اصلاحی او بود. طهماسبی در شمارة اول به بیان مرام و اهداف روزنامة استوار پرداخته و خط مشی خود را بیان می‌کند. وی هدف استوار را چنین بیان می‌کند: نخستین آرزوی ما طرفداری توسعه و ترقی اقتصادیات«اعم از فلاحت، تجارت، صناعت» است. بنابراین آنچه مورد توجه استوار در سال اول می‌باشد مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است و به همین دلیل در پوشش اخبار خود کمتر به طرف اخبار سیاسی و تحولات سیاسی آن زمان می‌رود.

ابوالفضل طهماسبی به سال 1280ش در قم متولد شد و در دهم مرداد سال 1354ش بدرود حیات گفت و از همان سال حیات مطبوعاتی این روزنامه نیز متوقف شد. طهماسبی در قبرستان شیخان قم مدفون می­باشد.

بسته دیجیتالی ارائه شده مشتمل بر چهار لوح فشرده و در برگیرنده چهل سال انتشار این روزنامه است که البته دارای نواقصی در برخی شماره­ها است، که با توجه به قدمت و آسیب دیدگی نسخه ای از روزنامه که تصاویر آن به همت یکی از دوستان در اختیار ما قرار گرفت، گریزی از آن نبود. امید است این بسته دیجیتال و از لحاظ تاریخی منحصر به فرد، مورد توجه علاقه­مندان قرار گرفته و به بازنمایی هر چه بهتر گوشه هایی از تاریخ شهر تاریخی و مذهبی قم کمک نماید.

منبع: وب سایت رسمی کتابخانه مجلس

نسخه دیجیتال این نشریه را در لینک زیر بخوانید.

http://ical.ir/index.php?option=com_digitarchive&menuid=37&catid=311&Itemid=315

  
نویسنده : tete-a-tete ; ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳۸٩/۱٠/۱۸