گنجینه نشریات کتابخانه مجلس

معرفی مجله ها و روزنامه های موجود در کتابخانه مجلس

انتشار لوح فشرده مجله بررسی‌های تاریخی

 مدیر فناوری اطلاعات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی گفت: کتابخانه مجلس در ادامه ارائه گنجینه ارزشمند نشریات خود به پژوهشگران، اندیشمندان و سایر علاقمندان اقدام به انتشار لوح فشرده دوره کامل مجله بررسی های تاریخی نموده است.

وی ادامه داد: مجله بررسی‌های تاریخی از جمله نشریات پژوهشی ـ تاریخی پیش از انقلاب است. در مقدمه این لوح فشرده که بزودی توسط کتابخانه مجلس در اختیار علاقه‌مندان قرار می گیرد آورده شده است: «میراث مکتوب ما اعم از خطی و مطبوع، متعلق به ایران اسلامی است، حتی اگر میراثی باشد که درون آن اطلاعات درست و نادرست، با موضعگیری صحیح و غلط یا دارای گرایش‌های سیاسی و فکری خاص باشد. میراث ما شامل آثار برجای مانده‌ای است که باید در افکار و اندیشه‌ها و خلاقیت‌های آتی از آنها بهره برد. درست آن را ترویج کرد و نادرست آن را نقادی نمود و تفکر و اندیشه را پرورش داد.

 

طیرانی تصریح کرد: مسلما چنین نیست که یک نسل تصور کند صرفا آنچه را که خود می اندیشد درست است؛ حتی اگر چنین باشد لازم است تا از آنچه نسلهای پیشین گفته‌اند استفاده کند و اگر خبط و خطایی هم صورت گرفته، در برنامه آینده خود مراقب آن باشد و در پژوهشهای نوین، همزمان آنها را مورد استفاده و نقادی قرار دهد.

 

وی گفت: نخستین شماره این مجله در بهار 1345 و آخرین شماره آن با شماره مسلسل 79 در آذر و دی 1357 منتشر شده است. علاوه به انتشار این مجله تاریخی به زبان فارسی نسخة انگلیسی و فرانسة آن نیز هر دو سال یک‌بار منتشر می‌شد که اولین شمارة آن در شهریور 1350 به چاپ رسید و تا 1357 ش سه شمارة آن چاپ و منتشر شد.

 

مدیر فناوری اطلاعات کتابخانه مجلس شورای اسلامی افزود: گستره تاریخ ایران از باستان گرفته تا دوران معاصر محدوده زمانی این مجله بود و محققان مختلف در آن به اظهار نظر می‌پرداختند. از اطلاعات حائز اهمیت دیگر در طول عمر این مجله می توان به 232 محقق، مورخ و ادیب که با آن همکاری کردند و 803 موضوع مستند و 1500 سند و مدرک تاریخی دربارة ایران منتشر کردند اشاره کرد.

 

وی افزود: دوره کامل این مجموعه مشتمل بر 79 شماره است که دو شماره آن ویژه دو مناسبت و 77 شماره آن مختص به مجله بوده که در قالب یک بسته دیجیتال مشتمل بر 4 DVD توسط کتابخانه مجلس ارائه شده است و به امیدخداوند در اوایل هفته آینده در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

 

طیرانی در پایان گفت: لازم می دانم از توجه و مساعدت اندیشمند بزرگوار دکتر رسول جعفریان که مشوق ارائه این اثر ارزشمند برای جامعه پژوهشی کشور بوده اند و همچنین جناب آقای علیرضا اباذری که اهم مطالب ارائه شده در این نوشتار در مورد این مجله توسطه ایشان جمع آوری و نگارش شده است و سایر همکاران محترم کتابخانه مجلس که در تولید این اثر ارزشمند همکاری نموده اند تشکر کنم.

 

منبع: مصاحبه انتشار یافته در وب سایت رسمی کتابخانه مجلس

 

http://ical.ir/index.php?option=com_digitarchive&menuid=38&catid=312&Itemid=315#

 

  
نویسنده : tete-a-tete ; ساعت ٥:٥٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳۸٩/۱٠/۱٢