گنجینه نشریات کتابخانه مجلس

معرفی مجله ها و روزنامه های موجود در کتابخانه مجلس

هدف از ایجاد این وبلاگ

بنام خدا

کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس به عنوان یکی از قدیمی ترین و عظیم ترین کتابخانه های کشور دارای مجموعه های ارزشمندی است. یکی از گنجینه های منحصر به فرد این مجموعه معظم آرشیو نشریات ادواری آن می باشد. مجموعه ای مشتمل بر مجله ها و روزنامه های نادر و منحصر به فرد از  حدود دهه ١٢٢٠ شمسی تاکنون می باشد.

گفته می شود پایه گذاری این آرشیو ارزشمند با مجموعه اهدایی نشریات میرزا محمود خان احتشام السلطنه آغاز و با مجموعه های اهدایی سید حسن تقی زاده، محمدعلی تربیت، دکتر قاسم غنی، عده ای از نمایندگان ادوار مختلف، مجموعه کتابخانه پهلوی و ... توسعه پیدا کرده است. تقریباً نیمی از عناوین نشریات دوره قاجاریه موجود در کشور، مجموعه ای غنی از مطبوعات مشروطه و شب نامه های دوره مشروطه و مطبوعات مهم دوره آغاز روزنامه نگاری نوین و مجموعه نشریات ادواری دوره پهلوی اول و دوم و همچنین مطبوعات، شب نامه ها، بیانیه هاو پیام های دوره انقلاب اسلامی از مجموعه های این آرشیو می باشند.

روزنامه وقایع اتفافیه و اولین مجله علمی جهان(Journal of the Royal Asiatic)نمونه هایی از قدیمی ترین نشریات موجود در آرشیو کتابخانه مجلس می باشند.

هدف اصلی از ایجاد این وبلاگ معرفی این آرشیو ارزشمند به علاقمندان به مطبوعات، محققین، پژوهشگران، اساتید دانشگاه، دانشجویان و سایر علاقمندان می باشد. امید است در این راه پویا و ثابت قدم باشیم. 

 

  
نویسنده : tete-a-tete ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳۸۸/٢/٢۱