گنجینه نشریات کتابخانه مجلس

معرفی مجله ها و روزنامه های موجود در کتابخانه مجلس

لوح مطبوعات اقتصادی ایران 1

 

لوح مطبوعات اقتصادی ایران 1
 

سید علیرضا طیرانی مدیر بخش فن‌آوری اطلاعات کتابخانه‌ی مجلس، از انتشار نسخه‌های الکترونیکی 7 نشریه‌ی اقتصادی و تجارتی توسط کتابخانه‌ی مجلس خبر داد.

طیرانی در گفتگویی با سایت کتابخانه مجلس گفت: مطبوعات اقتصادی و تجارتی به دلیل مرور سیر تاریخ تجارت و اقتصاد کشور از اهمیت قابل ملاحظه‌ای برخوردار هستند. با درک این مهم کتابخانه مجلس با همکاری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران پس از انتشار دوره‌ای نسبتاً کامل از مجله اطاق تجارت، در اواخر سال 1390 تصمیم به انتشار عناوینی از مجلات اقتصادی و گزارشات گمرکات کشور در بین سال های 1300 تا 1320 را گرفتند.

وی در ادامه افزود: این مجموعه در برگیرنده احصائیه محصولات فلاحتی ایران، احصائیه محصولات فلاحتی و صنعتی ایران، سالنامه دبیرستان تجارت و تعدادی مجلات اقتصادی است، که در ادامه به تشریح 7 عنوان مهم آن که برگرفته و تلخیصی از مجموعه دوجلدی تاریخ جراید و مجلات ایران تألیف محمد صدر هاشمی است، پرداخته شده است.

نام مجلات این لوح عبارتست از:

اطاق تجارت ایران و آلمان

مجله اطاق تجارت ایران و آلمان به همت اطاق تجارت ایران و آلمان و به زبان فارسی و آلمانی در شهر برلین پایتخت آلمان انتشار می یافته. شماره دوم سال اول این مجله در مهرماه 1315 شمسی، به قطع خشتی و در 22 صفحه به زبان فارسی و 10 صفحه به زبان آلمانی منتشر شده است. همانطور که از نام آن پیدا است بیشتر مطالب این مجله مربوط به روابط تجارتی ایران و آلمان است.

عصر حدید

این مجله در ابتدا تحت عنوان راهنمای تجارتی ایران و در تهران و به مدیریت فرخ دین پارسای انتشار می یافته. در آذر 1308 با جدا شدن امور این مجله از اطاق تجارت طهران عنوان آن به عصر حدید تغییر یافت. در بخش درباره مندرجات شماره 67 آن آمده است: " مقالات اقتصادی، صنعتی، فلاحتی و اجتماعی پذیرفته و به هر گونه سوالی راجع به موضوعات فوق جواب کافی داده می شود."

علوم مالیه و اقتصاد

این مجله هر سه ماه یکبار به صاحب امتیازی افخم السلطان و موسسی ثقه الدوله در طهران انتشار می یافته. اولین شماره آن در سال 1303 شمسی منتشر و مشتمل بر مطالب سودمند و مفید راجع بع علوم مالی و اقتصاد و به قلم نویسندگان مبرز دوران خویش بوده است.

قلم آزاد

این مجله در تهران و به مدیریت ح.معطر از سال 1308 شمسی انتشار می یافته. از این مجله تا شماره 12 سال اول مورخ اردیبهشت ماه 1310 شمسی موجود است و با انتشار این شماره سال اول مجله خاتمه یافته است. روی هم رفته بیشتر اهمیت این مجله به واسطه تبلیغات و اعلانات ان است.

فلاحت و تجارت

از انتشارات اداره کل فلاحت و تجارت بوده و اولین شماره آن در سال 1297 شمسی در تهران انتشاریافته است. این مجله پس از 3 سال انتشار تعطیل گردیده و مجدداً در مهر ماه 1305 پس از 6 سال تعطیلی به مدیریت آقای مشفق کاظمی مجدداً انتشار یافت. در این دوره 5 شماره از ان به چاپ رسید و پس از آن برای همیشه تعطیل شد.

مجله گمرک

این مجله از انتشارات اداره کل گمرکات بوده و به صورت ماهانه در تهران انتشار می یافته است. شماره اول ان در آذر 1308 شمسی منتشر و مرتباً تا آخر سال 1310 شمسی جمعا! 28 شماره از آن منتشر گردیده است. این مجله مورد توجه تجار و کسانیکه علاقه تجاری داشته اند بوده است.

نامه بازرگان

نامه بازرگان از انتشارات اداره عهود وزارت بازرگانی است و در سال 1306 شمسی در تهران تأسیس و به صورت ماهانه منتشر می گردیده است. انتشار این ماهنامه تا اوایل شهریور 1320 شمسی ادامه داشته است.

لینک خبر: http://ical.ir/index.php?option=com_k2&view=item&id=6830:لوح-مطبوعات-اقتصادی-ایران-1&Itemid=8

  
نویسنده : tete-a-tete ; ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۱/٢/۳