گنجینه نشریات کتابخانه مجلس

معرفی مجله ها و روزنامه های موجود در کتابخانه مجلس

مجله خواندنی‌ها در پیشخوان کتابخانه مجلس

انتشار لوح فشرده دوره کامل مجله خواندنی از سوی کتابخانه مجلس گام دیگری است در راستای دسترس‌پذیرکردن منابع آرشیوی این کتابخانه که چندی است در این کتابخانه شروع شده و با سرعت ادامه‌دارد.

مدیر فناوری اطلاعات کتابخانه مجلس از انتشار دوره کامل مجله خواندنیها در قالب یک بسته نرم افزاری مشتمل بر 6 عدد لوح فشرده خبرداد.

این بسته نرم‌افزاری ظرف یکی دو روز آینده در غرفه این کتابخانه در نمایشگاه عرضه خواهد شد.

طیرانی ضمن بیان این خبر در مورد این مجله ارزشمند تاریخی و مراحل تهیه آن به خبرنگار ما گفت:

همانطور که استاد گرانقدر جناب آقای فرید قاسمی در مقدمه‌ای که بر این لوح فشرده نوشته‌اند آورده‌اند: مجلة خواندنی‌ها در شهریور 1319 در یک اتاق استیجاری چشم به جهان مطبوعات کشور گشود و در مرداد 1358به تاریخ پیوست.

بانی و گردانندة 39 سالة خواندنی‌ها، علی‌اصغر امیرانی بیجاری گروسی کردستانی (1294 – 1360 ش) نام داشت که از پادویی به صحافی رسید و با پخشگری نشریة ایران باستان وارد عرصة مطبوعات ایران شد. عضویت هیأت تحریریه نشریه‌های نسیم صبا و ایران باستان، او را به خبرنگاری روزنامة اطلاعات رساند.

البته خواندنی‌ها در هفت سال اول بدون هرگونه مجوز نشر انتشار می‌یافت اما پس از هفت سال و شش‌ماه انتشار در بهمن 1326 پروانة نشر گرفت.

فاصله انتشار خواندنی‌ها در عُمر 39 ساله خود به صورت گاهانه، ماهانه، هفتگی و نیم‌‌هفتگی بوده، و در این گسترة زمانی با چاپ حدود 60 میلیون نسخه، این مجله سردبیران مختلفی را به خود دید.

یک از نویسندگان نام آشنای این مجله ذبیح‌الله حکیم الهی مشهور به ذبیح‌الله منصوری (1274 – 1365ش) بود. ذبیح‌الله منصوری از شهریور 1319 تا مرداد 1358 و تا شمارة پیاپی  3472 آثارش در خواندنی‌ها چاپ شد. همچنین وی با گردانندگان 8 شمارة پایانی خواندنی‌ها که با عنوان «خواندنی‌ها در مسیر انقلاب» منتشر شد، به همکاری پرداخت.

طیرانی در مورد مراحل تهیه این بسته نرم‌افزاری افزود: با توجه به نواقصی که در موجودی ما در آرشیو نشریات کتابخانه مجلس بود با همت و پیگیری ریاست کتابخانه جناب آقای دکتر جعفریان این کسری‌ها از طریق موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و کتابخانه تاریخ اسلام قم تهیه شد و تلاش شد مجموعه‌ای بدون نقص ارائه گردد.

در مراحل تهیه تصاویر، پردازش و آماده‌سازی شمارگان این مجموع در قالبی دیجیتالی و به عنوان یک کتاب الکترونیکی همکاران زیادی همکاری داشتند که از آن جمله می‌توان به زحمات همکاران محترم کتابخانه مجلس خانم هانیه خوش‌نیت و آقای سیدمحمد فاطمی‌نژاد اشاره کرد.

این کتاب الکترونیکی ارزشمند از یکی و دو روز آینده در غرفه کتابخانه مجلس در نمایشگاه کتاب تهران عرضه خواهد شد.

امیدواریم این مجموعه ارزشمند که بیانگر گوشه‌هایی از 39 سال تاریخ کشورمان است مورد توجه مردم عزیز  و به ویژه جامعه پژوهشی و تحقیقاتی کشور قرار گیرد.

  
نویسنده : tete-a-tete ; ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٠/٢/۱٩