گنجینه نشریات کتابخانه مجلس

معرفی مجله ها و روزنامه های موجود در کتابخانه مجلس

انتشار لوح فشرده نشریه هفتگی تماشا/1357-1349

در پی استقبال خوبی‌که از انتشار بسته‌های نرم‌افزاری حاوی دوره نشریات قدیمی صورت گرفت، سید علیرضا طیرانی از انتشار بسته نرم افزاری نشریه هفتگی تماشا خبر داد.

مدیر فن‌آوری اطلاعات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در این باره چنین توضیح داد، این مجموعه شامل 4 صفحه لوح فشرده در بر گیرنده 8 سال انتشار هفته نامه تماشا است که از 27 اسفند 1349 تا 2 دی 1357منتشر می‌شده و به بیان رویدادهای فرهنگی و هنری ایران و جهان می‌پرداخته است.

مجله تماشا هفته نامه اجتماعی و هنری ویژه برنامه­ های رادیو و تلویزیون بوده است که اولین شماره آن در اسفند سال 1349 منتشر شده است و آخرین انتشار آن مربوط به سال 1357 شماره 390 می­باشد.

مسعود برزین در شناسنامۀ مطبوعات ایران از 1215 تا 1357 شمسی در معرفی این مجله نوشته است: «مجله هفتگی اجتماعی هنری و ویژه برنامه­های رادیو و تلویزیون از انتشارات سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران. رضا قطبی. سردبیرها نادعلی همدانی، ایرج گرگین، رضا سید حسینی و فیروز فولادی. سازمان مزبور یک بولتن داخلی هم مخصوص کارمندان خود منتشر می­کند. ادامه دارد.»

در دوره­ای که رادیو، تلویزیون و بطور کلی وسایل ارتباط جمعی پدیده هایی نوین اما پیشرفته و توانا بوده است انتشار مجله تماشا که بطور کامل به معرفی برنامه­های تلویزیونی، ستاره های سینما و حواشی مربوط به زندگی آنها، معرفی جدول و شرح برنامه­های تلویزیون ملی می­پرداخته است گامی نوین در انتشار مجله­های سینمایی که امروزه به وفور آن را در کیوسک­های روزنامه فروشی می­بینیم بوده است. به رغم این رویکرد در شماره 1 پیام سردبیر ژیلا سازگار نوشته­است که: «پیرامون مجله تماشا و کار تازه­ای که آغاز می­شود سخن بسیار نیست و داعیه گسترده نه. اگر می­بینید که نشریه از جانب سازمان تلویزیون ملی ایران منتشر می­شود، هدف براستی پی­ریزی یک ارگان تبلیغاتی برای این سازمان نیست، که پی جویی رابطه پیوسته­تری است بین شما و گردانندگان سازمان، و شاید گسترش پاره­یی تلاش­های سودمند که در چهارچوب برنامه­های تلویزیونی انجام دادن آن میسر نیست. تلویزیون در حقیقت حاشیه نشین بحث­ها و حرف­های ما خواهد بود و آن به که تماشا را در آغاز کار یک نشریه هنری- اجتماعی و یکسره در خدمت عموم معرفی کنیم تا یک نشریه اختصاصی یک نشریه تلویزیونی.»

وی همچنین افزود این کتابخانه در راستای سیاست دیجیتال‌سازی مطبوعات قدیمی خود، با توجه به نیاز جامعه پژوهشی و علاقه‌مندان به  مطالعه گوشه‌هایی از تاریخ فرهنگ و هنر ایران و جهان، اقدام به انتشار دوره کامل این مجله نموده است و هم اکنون این مجموعه ارزشمند در دسترس عموم علاقمندان قرار دارد.

طیرانی در انتها ابراز امیدواری کرد که این بسته نرم‌افزاری مورد توجه و استفاده قرار گیرد، و در آینده نیز از سوی کتابخانه مجلس محصولات دیگری از این دست در اختیار جامعه پژوهشی کشور قرار گیرد.

 

  
نویسنده : tete-a-tete ; ساعت ٢:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩٠/٤/٦