گنجینه نشریات کتابخانه مجلس

معرفی مجله ها و روزنامه های موجود در کتابخانه مجلس

انتشار 32 عنوان مطبوعات قدیمی در قالب بسته نرم افزاری مشتمل بر 5 لوح فشرده

Cove

سید علیرضا طیرانی  مدیرفن‌آوری اطلاعات کتابخانه مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب گفت: پس از انتشار سری اول بسته نرم افزاری لوح مطبوعات فارسی ایران در نیمه اول سال 1388 که در برگیرنده 58 عنوان نشریات منتشره قدیمی مربوط به دوران قاجار، پهلوی اول و تعدادی مربوط به پهلوی دوم توسط کتابخانه مجلس، این بار در اقدامی مشابه این کتابخانه تعداد 32 عنوان از مطبوعات قدیمی از این دست که مربوط به دوران مشروطه و پهلوی اول می شوند را در قالب مجموعه ای مشتمل بر 5 لوح فشرده منتشر نموده است.

وی ادامه داد: آنچه در مجموعه اول انتشار یافت در برگیرنده نشریاتی مانند: ادب، اقبال، قانون، ندای وطن، حبل المتین، روزنامه دولت علیه، اردوی همایونی، وقایع اتفاقیه، نوروز، چهره نما، پرورش، تمدن، اختر، اطلاع، فلاحت مظفری، دانش و تعدادی نشریه دیگر است که از نظر زمانی تا قبل از سال 1285 خورشیدی را پوشش می دهند.

طیرانی تصریح کرد: مجموعه اخیر نیز شامل 32 نشریه با عناوین: آئینه عیب نما، آزاد، آشفته، اتحاد اسلام، انجمن ملی ولایتی گیلان، پروانه، تجدد، جنوب، حبل المتین رشت، خراسان،خورشید، خیرالکلام، راه نجات، روح القدس، زمان وصال، ساحل نجات، سروش، صبح صادق، صوراسرافیل، طوس، طوطی، عصر جدید، فارس، کشکول اصفهان، کشکول تهران، گل زرد، گلستان، گیلان، ناله ملت، ندای اسلام، ندای جنوب و وقت می باشد که امیدوار مورد توجه محققین، پژوهشگران و سایر علاقه مندان قرار گیرد.

وی گفت: البته باید اذعان داشت که محتوای ارائه شده دارای نواقصی در شمارگان می باشند که یا در گنجینه کتابخانه مجلس موجود نبوده اند و یا امکان تهیه آنها برای ما میسر نشده است.

شایان ذکر است که کتابخانه مجلس تاکنون موفق به انتشار در حدود 25 عنوان لوح فشرده مطبوعات قدیمی شده که این مجموعه ارزشمند در نمایشگاه کتاب امسال به علاقه مندان ارائه خواهد شد.

منبع: مصاحبه انتشار یافته در وب سایت رسمی کتابخانه مجلس

http://ical.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=2518:-32-5-&catid=1:2009-07-13-14-24-25&Itemid=227

  
نویسنده : tete-a-tete ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٠/۱/٢٥